Top

‍ سوء تغذیه را با گرسنگی اشتباه نگیرید

تاریخ انتشار خبر: ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان گفت: کسی که دارای سوءتغذیه است که مشکل تغذیه‌ای داشته باشد، شاید فردی یک ماه گرسنه باشد، اما سوءتغذیه نداشته باشد بنابراین سوءتغذیه به معنای «ضعف و ناتوانی بدنی» است.
علی بحیرایی با بیان اینکه ریشه اصلی سوءتغذیه «فقر» است، گفت: ۳۰۸۳ کودک زیر ۶ سال در استان همدان دارای سوءتغذیه هستند.

 بحیرایی با تأکید بر اینکه گرسنگی می‌تواند نشأت گرفته از فقر و یا بیماری باشد، اظهار کرد: ریشه اصلی سوءتغذیه می‌تواند فقر باشد، اما نمی‌توان گفت: هر فقیری گرسنه است.

بحیرایی با اشاره به جامعه هدف افراد نیازمند دارای سوءتغذیه در استان همدان، خاطرنشان کرد: افرادی که به علت فقر و نیازمندی دارای سوءتغذیه هستند از طریق شبکه بهداشت شناسایی شده و تحت پوشش کمیته قرار می‌گیرند.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان بیان کرد: در استان همدان ۳۰۸۳ کودک زیر ۶ سال دارای سوءتغذیه تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند و هر ساله بسته‌‎های تغذیه‌ای به آن‌ها داده می‌شود.

وی از توزیع ۱۲ هزار و ۶۰۰ بسته تغذیه‌ای به کودکان دارای سوءتغذیه در سالجاری خبر داد و افزود: سالانه ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان اعتبار برای این گروه از جامعه هدف درنظر گرفته می‌شود که در سالجاری ۵۰ درصد این اعتبار تخصیص یافته است.

بحیرایی با تأکید بر اینکه کمیته امداد تا رفع نیازمندی و درمان افراد کمک می‌کند، عنوان کرد: از ابتدای سالجاری ۳۶۴ نفر از افراد دارای سوءتغذیه بهبودیافته‌اند و همچنین در سال گذشته ۷۳۱ نفر از کودکان زیر ۶ سال بهبودیافته بودند که از جامعه هدف کنار گذاشته می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مادران باردار شیرده دارای سوءتغذیه نیز از جامعه هدف خدمات امداد هستند، اظهار کرد: برای این گروه که البته تعداد محدودی نیز هستند، ۶۲ میلیون تومان اعتبار درنظر گرفته و ماهانه بسته غذایی به آن‌ها داده می‌شود.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان تأکید کرد: در سایر گروه‌های هدف که به علت بیماری صعب‌العلاج از لحاظ معیشتی دارای مشکل هستند نیز ۴۳۳ میلیون تومان اعتبار درنظر گرفته شده که تا کنون ۶۰ میلیون تومان آن جذب شده است.

بحیرایی با بیان اینکه ۱۴۰۰ بیمار صعب‌العلاج و زمین‌گیر در استان وجود دارد، افزود: تمامی افراد نیازمندی که به علت بیماری دچار سوءتغذیه هستند و به کمیته امداد مراجعه می‌کنند، از خدمات برخوردار می‌شوند.

وی درباره اینکه چگونه مشکل فقر و گرسنگی در استان حل می‌شود، گفت: دانشگاه علوم پزشکی باید پیگیری‌های بهداشتی و درمانی داشته باشد و از طرفی سازمان‌های فقرزدا مانند کمیته امداد و بهزیستی و مؤسسات خیریه در راستای فقرزدایی گام بردارند.

بحیرایی با بیان اینکه اشتغال پایدار و مناسب خانوار باعث می‌شود مشکل فقر و گرسنگی مرتفع شود، تصریح کرد: امیدواریم روز به روز شاهد ریشه‌کن شدن فقر در استان باشیم و هیچ خانواده‌ای سوءتغذیه نداشته باشد.
کد خبر: 970805324
منبع:تابناک