Top

تغذیه کودک علاوه بر استفاده از شیر مادر

تاریخ انتشار بسته آموزشی: ۱۳۹۶/۰۵/۰۴
در پایان یک سالگی وزن کودک سه برابر وزن تولدش می شود ولی در طول سال دوم زندگی وزن کودک فقط یک برابر اضافه شده و در پایان سال دوم به چهار برابر وزن تولد می رسد.
در پایان یک سالگی وزن کودک سه برابر وزن تولدش می شود ولی در طول سال دوم زندگی وزن کودک فقط یک برابر اضافه شده و در پایان سال دوم به چهار برابر وزن تولد می رسد. سرعت رشد قد نیز در این دوران در مقایسه با سال اول عمر کمتر است به نحوی که در مقایسه با سال اول عمر که در حدود 25 سانتی متر به قد زمان تولد اضافه می شود رشد قد در سال دوم در حدود 5/12 سانتی متر است. 
در این سنین كودك رشد سريع و فعاليت زياد دارد و در نتيجه به غذاي بيشتر نياز دارد و تعداد وعده های غذایی کودک در روز باید حداقل  5 وعده باشد  از سوي ديگر حجم معده  کودک كم و دندان هايش نيزكامل نيست، لذا لازم است در تغذيه او به نكات زير توجه كنيد:
- روزانه علاوه بر استفاده از شير مادر، 3 وعده غذا و دو یا سه ميان وعده  به او داده شود.
- در هر وعده به اندازه 4/ 3تا يك ليوان  غذا به شيرخوارداده شود.: ( يك لیوان =240سي سي ) با توجه به اينكه يك قاشق غذاخوري سرصاف انواع برنج پخته 15 گرم و يك قاشق غذاخوري سر پر  انواع برنج پخنه 20 گرم است  ، يك ليوان معادل 16 قاشق غذاخوري سر صاف انواع برنج پخته و يا 12 قاشق غذاخوري سرپر انواع برنج پخته است.
- به عنوان ميان‌ وعده دربرنامه غذایی کودک 1 تا 2 ساله تنقلات بی ارزش نظیر غلات حجیم شده،شکلات،چیپس، آب میوه های تجاری ونظایر آن هاجایگاهی نداشته به جای آن ازميان وعده هاي مغذي نظیرانواع ميوه ها،سبزي ها،شيرپاستوريزه، ماست، نان،پنيركم نمك وخرما استفاده شود.
- از دادن انواع نوشيدني هاي شيرين به دليل افزايش خطراضافه وزن و چاقي، پوسيدگي دندان و كاهش دريافت موادمغذي تاحدامكان خودداري شود.
- دربرنامه غذايي كودك فقط ازماست پاستوريزه ساده استفاده شده و ازمصرف انواع ماست ميوه هاي صنعتي خودداري شود. درصورت تهيه ماست ميوه خانگي فقط ميوه به ماست اضافه شده وازاضافه كردن شكربه ماست ميوه خودداري شود.
- میان وعده را 1.5 تا 2 ساعت قبل از وعده اصلی  به کودک باید داد..
- اگر برنج به صورت کته یا کاملا نرم شده نیست آن را با پشت قاشق و کمی آب خورش نرم و له نمود.
- اگر كودك شير مادر نمي خورد روزانه  1 تا 2 وعده غذايي اضافه به او داده شود . 
- از دادن مغزها ، آب نبات ، هويج خام ، انگور و ذرت  به دليل احتمال خفگي به شيرخوار  خودداري شود. (از مغزها مي توان به  صورت پودر شده براي مقوي كردن غذاها استفاده نمود). 
- تخم مرغ كاملا پخته شده به كودك داده شود و از دادن تخم مرغ خام يا خوب پخته نشده خودداري شود. 
- از دادن شير و لبنيات غيرپاستوريزه خودداري شود.
- آب ميوه طبيعي را روزانه به ميزان 120 تا 180 سي سي در روز به كودك داد. 
- از نمك يد دار تصفيه شده در پخت غذا استفاده شود.
- از بشقاب ، قاشق و چنگال نشکن استفاده شود.
- ظرف غذاي كودك مجزا باشد. نكات بهداشتي در مراحل آماده سازي ، تهيه و طبخ غذا رعايت شود.
- غذا خوردن کودک همراه با حواس پرت کردن، تشویق و تنبیه نباشد.در هنگام غذاخوردن کودک،  تلویزیون خاموش باشد. به زور به کودک غذا داده نشود. كودك به ماده غذايي آلرژي دارد ، بايد از برنامه غذايي كودك حذف و جايگزين مناسب قرار گيرد.
- غلاتي كه كودك قدرت جويدن آن ها را دارد مانند برنج به صورت كته هاي مختلف مخلوط با سبزي ها، حبوبات و گوشت هاي نرم به او داده شود.
- اگر كودك مبتلا به يبوست است در تهيه سوپ او، علاوه بر سبزي ها (سيب زميني، هويج، كدو، فلفل سبز، سبزي هاي برگي و ...) از برگه هلو، زردآلو و آلو به مقدار كم استفاده شود.
- غذاي كودك تميز و كاملا" پخته تهيه شود و پس از خنك كردن به او داده شود.
- باقيمانده غذا را در يخچال و يا فريزر نگه داري شود.
- به كودك كمك شود خودش غذا بخورد و اطمينان حاصل شود كه فقط آب خورشت و آب گوشت را نخورد.
- قبل از اينكه فلفل، ادويه و يا چاشني هاي تند به غذاي اضافه شود، غذاي او برداشته شود.
- اگر سرعت رشد كودك مطلوب نيست به غذاي كودك كمي روغن مايع ياكره اضافه شود تا مقوي تر شود.
- در هنگام دادن گوشت، مرغ ياماهي به كودك ، آن را تكه تكه كرده و استخوان ها و تيغ هاي آن گرفته شود.
- مايعات هميشه با فنجان یا لیوان به او داده شود.
- به دليل كوچك بودن معده کودک ، بايد توجه کرد تا با  مقدار زیاد آب میوه یا خود میوه آن را پر نکرد.
- از دادن مواد غذايي بي ارزش مانند پفک ، چیپس، نوشابه  و . . . به كودك خودداري شود و از ميان وعده غذايي سالم مانند شير ، بیسکویت ساده ،ميوه ، فرني ، شير برنج استفاده شود.
مصرف مكمل هاي  ویتامین های A و D  یا مولتی ویتامین و قطره  آهن در سال دوم نيزبايد بر اساس دستور عمل تداوم داشته باشد.