Top

روش‌های مغذی و مقوی کردن غذا

تاریخ انتشار بسته آموزشی: ۱۳۹۶/۰۵/۰۴
اضافه کردن برخی مواد غذایی با هدف افزایش مقدارپروتئین، ویتامین ها و املاح غذا را مغذی کردن غذا و اضافه کردن برخی مواد غذایی با هدف افزایش مقدار انرژی غذا رامقوی کردن غذا می نامند.
مغذی کردن غذا یعنی اضافه کردن برخی مواد غذایی با هدف افزایش مقدارپروتئین، ویتامین ها و املاح غذا. از آنجایی که این کار می تواند باعث افزایش حجم غذای کودک شود، لازم است حتما مغذی کردن به همراه مقوی سازی غذای کودک انجام گیرد. روش هاي ذیل براي مغذی سازی غذای کودک توصیه می شود :
- پس از معرفی تمام گروه های غذایی می توان، پودر جوانه غلات و حبوبات به برخی غذاها (به ویژه سوپ، فرنی با شیر مادر و کته) اضافه نمود.
- كمي گوشت يا مرغ به غذاي شيرخوار اضافه شود.
- از انواع حبوبات مانند عدس و ماش كه كاملا پخته شده اند مي توان به شيرخوار داد.
- تخم مرغ آب پز را مي توان داخل سوپ و ياماكاروني پس از طبخ رنده كرد.
- میوه ها و سبزی ها از جمله مواد غنی از ویتامین و املاح به شمار می روند بنابراين انواع سبزي هاي زرد و نارنجي مانند كدو حلوايي و هويج  و انواع سبزي هاي برگ سبز مانند جعفري و شويد به غذاي شير خوار اضافه شود.
سوپ از جمله غذاهای بسیار مغذی است که البته اگر رقیق تهیه شود مقدار انرژی آن ناکافی خواهد بود. لذا از مادر بخواهید که از دادن سوپ رقیق به کودک خودداری و سعی کند با استفاده از روش های مختلف مانند اضافه کردن کره، روغن یا برنج آن را مقوی کند.
روش‌های مقوی کردن غذا 
مقوی کردن غذا یعنی اضافه کردن برخی مواد غذایی با هدف افزایش مقدار انرژی غذا روش هاي ذیل براي  مقوی سازی غذای کودک توصیه می شود:
-غذاها با آب کم پخته شود. بعد از پخت تکه های جامد غذا مانند گوشت، حبوبات ، سیب زمینی و سبزی ها، آنها را از آب سوپ جدا کرده و له نمود، سپس کم کم آب سوپ را به آن اضافه کرده تا یک پوره غلیظ درست شود.
- در صورت امکان یک قاشق مرباخوری شیرخشک به حریره یا سوپ کودک اضافه گردد. 
- به غذای کودکان مقدار کمی (به اندازه یک قاشق مرباخوری) کره ،روغن زيتون يا روغن مايع اضافه شود. این کار بدون آن که حجم غذای کودک را افزایش دهد مقدار کالری آن را افزایش می دهد، ضمن آنکه بلع غذا برای کودک آسان تر می شود. در ضمن بايد  توجه داشت اگر مقدار زيادي روغن به غذا اضافه شود ممكن است كودك زودتر احساس سيري كند و نتواند همه غذايش را بخورد. اگر كودك رشد مناسبي دارد ، اضافه كردن روغن بيشتر در غذاي كودك ضرورت ندارد،زيرا باعث افزايش وزن كودك مي شود.
- بر روی نان کودک که معمولا به عنوان میان وعده مصرف می شود کمی کره مالیده شود. 
- میزان شکر موجود در غذای کودک در محدوده دستور تهیه غذا باشد. غذاهای شیرین ضمن تغییر ذائقه کودک می تواند جایگزین غذاهای اصلی و حتی شیرمادر شده و به دلیل دارا نبودن ریزمغذی ها می تواند  ابتلا کودک را به سوء تغذیه فراهم آورد. 
- انواع مغزها مانند گردو، بادام و پسته داراي انرژی و نيز پروتئین و ریزمغذی ها به ميزان نسبتا خوبی هستند. از این مواد غذایی به صورت پودر شده می توان جهت مقوی کردن و مغذي كردن غذای کودک استفاده کرد.